Chov skotu

Aberdeen Angus

Angus patří k celosvětově nejrozšířenějším a nejoblíbenějším masným plemenům díky své nenáročnosti, výborným mateřským a růstovým vlastnostem.

Angus je známý svou vynikající kvalitou masa, které je vhodné k všestrannému kulinářskému využití. Maso z Anguse patří mezi nejkvalitnější steaková masa díky šťavnatosti, mramorování a specifické chuti.

Toto plemeno chováme od roku 1996. Plemeno se dokonale přizpůsobilo místnímu klimatu a dává slušnou užitkovost i při stále se zvětšujícímu každoročnímu suchu. Zvířata máme celoročně venku. Krmíme je pouze senem nebo senáží bez přídavku jadrných krmiv. Ve vegetačním období se pasou.

Upřednostňujeme zvířata středního rámce, dobrých hloubkových a šířkových rozměrů. Jsou chodivá a zvláště v suchém období musí ujít denně velké vzdálenosti. Proto mají také dobrou rohovinu paznehtů. Se zvířaty pracujeme na koních a také je po kopytě stěhujeme mezi jednotlivými pastvinami i na větší vzdálenosti.

Náš cíl je chovat zvířata se silnýma, zdravýma nohama. Klademe důraz na dobré mateřské vlastnosti. Krávy se telí venku ve svém přirozeném prostředí. Telatům nedáváme příkrm, rostou jen z mléka a trávy- využíváme růstovou schopnost, která je pro dané plemeno specifická.

Agresivní, nepřizpůsobivá nebo plachá zvířata vyřazujeme.

Praktikuje uzavřený obrat stáda. Jalovice připouštíme ve věku 14-16 měsíců. Chováme v barvě černé i červené. Krávy se začínají telit ve druhé polovině března, kdy je odháníme ze zimovišť na čisté pastviny.

První krávy základních stád pochází z Kanady. Dle našeho cíle se snažíme vybírat i plemenné býky. Během let jsme importovali plemeníky z Dánska, Anglie či Skotska. Naši současní býci mají mj. skotský, americký, kanadský, australský původ.

Prodáváme chovné býky, jalovice a zástavový skot. I zahraničním zájemcům je přivezeme až domů, u začínajících poradíme s chovem. Vítáme všechny zájemce o chov u nás na farmě. Plemenná zvířata si mohou vybrat osobně.

Plemenná zvířata prodáváme i do zahraničí, např. Slovensko, Rumunsko, Německo.

Chov má status IBR prostý. Je pod pravidelnou kontrolou dle metodiky kontroly zdraví.