Chov ovcí

Romney Marsh

Toto polojemnovlnné plemeno pochází z jihovýchodní Anglie z hrabství Kent.

Romney je kombinované plemeno maso-vlna. Vlna je v dnešní době spíše okrajový artikl, proto se zaměřujeme výhradně na produkci plemenných a jatečných zvířat. Plemeno je celosvětově velmi oblíbené pro svou nenáročnost, odolnost, mateřské vlastnosti a zároveň poměrně dobrou růstovou schopnost. Pochází z oblasti Kent v Anglii, dnes jsou však nejvíce rozšířené na Novém Zélandě.

Dosáhlo světového rozšíření ve všech vlhkých oblastech. Má zvýšenou odolnost proti hnilobě paznehtů a plicním červům. Umí dobře využívat objemnou píci i horší kvality. Dá se chovat celoročně venku.

Plemeno chováme od roku 1995. Původní ovce pochází z Nového Zélandu z Jižního ostrova z oblasti Christchurch a Otago. V roce 1983 byly dovezeny do Maďarska a v roce 1990 do Československa na farmu Agrokiwi Mýto.

Pro oživení a zkvalitnění krve používáme anglické linie (berani importovaní z Anglie) a zélandské linie (po inseminaci našich ovcí dávkami ze Zélandu). Plemenné jehnice a berany prodáváme kromě České republiky i na Slovensko a do Maďarska.

Ovce chováme oplůtkovým systémem celoročně venku. Máme celkem na všech farmách 1200 matek. Ovce jsou většího rámce (ovce 90-100 kg, berani 100-130 kg).

Zaměřujeme se na masnou užitkovost. Proto pravidelně dovážíme berany z Anglie. Abychom zvýšili tvrdost a odolnost, zvláště u jehňat po narození, používáme inseminační dávky z Nového Zélandu. U zvířat určených k dalšímu chovu provádíme scannering na MLD.

Ovce se dobře přizpůsobily místnímu klimatu a dobře snáší vlhké zimy.

Bahnění probíhá od 10. dubna venku na pastvinách.

Matky jsou vysoce mléčné a jehňata proto dobře rostou (až 320g denně). Laktační křivka strmě končí během července, takže ovce po odstavu jehňat netrpí záněty vemene.

Vlna je listrová, v síle 37-40 mikrometrů. Protože je vlna hrubšího charakteru, poskytuje ovcím dobrou ochranu proti vodě a chladu. Hlavní střiž provádíme v květnu plus dvě sezónní v březnu a říjnu.

Praktikujeme uzavřený obrat stáda. Jehnice připouštíme ve věku 8 měsíců a váze cca 50 kg. Produkujeme chovné jehnice i berany. Zahraničním i tuzemským zájemcům je přivezeme až domů, u začínajících poradíme. Vítáme všechny zájemce u nás na farmě.

Pomůžeme s výběrem plemenných zvířat tak, aby linie nebyly příbuzné.

Jehněčí maso z Romney je velmi chutné, šťavnaté, se spíše nevýrazným skopovým podtónem. Je vhodné k všestrannému kulinářskému využití.

Jedna z našich farem (Šeliga, Vrbětice) se zabývá praním vlny, je to jediná pračka vlny ve střední Evropě. Rádi Vám tedy pomůžeme se zpracováním vlny a poradíme i s odbytem nebo výkupem vlny nebo vyčiněných kůží.

Chov má nejvyšší status na scrapie – a to „status zanedbatelného rizika“.

Chov je pod pravielnou kontrolou dle metodiky kontroly zdraví – je prostý na Maedi Visnu a brucelózu.